პროექტის “მარნეულის ახალგაზრდები ცვლილებებისთვის” ფარგლებში, ხუთი თვის განმავლობაში არაერთი აქტივობა განხორციელდა, რომელიც მიზნად ისახავდა ადგილობრივ დონეზე გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მარნეულის მუნიციპალიტეტში მცხოვრები, 15-29 წლამდე ახალგაზრდების ჩართულობის ზრდას.
პროექტის განხორციელების პერიოდში რამდენიმე მნიშვნელოვანი მნიშვნელოვანი ცვლილება და შედეგი იქნა მიღწეული, კერძოდ, განხორციელდა მარნეულის მუნიციპალიტეტის 2022 წლის ბიუჯეტის ანალიზი ახალგაზრდების საჭიროებების კონტექსტში, სადაც არის ასახული, ბიუჯეტის დაგეგმვის და ახალგაზრდების საჭირობების ასახვის მიმართულების კუთხით არსებული პოლიტიკა, მისი დადებითი და უარყოფითი მხარეები. კვლევა ხელმისაწვდომია PFP-ის ვებგვერდზე და შესაძლებელია გამოყენებული იქნეს, როგორც მტკიცებულება ამ მიმართულებით არსებული გამოწვევების დაძლევის მიზნით.
პროეტის ერთ-ერთი უმთავრესი მიზანი იყო მარნეულის ახალგაზრდების ცნობიერების გაზრდა ადგილობრივ დონეზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში. ამ მიზანს ემსახურებოდა სხვადასხვა შინაარსის ვიდეო კონტენტის (ვიდეო ბლოგები; ჟურნალისტური ნაშრომი; ვიდეო რგოლები) განთავსება სოციალურ ქსელებში, რომელმაც მოიცვა ადგილობრივი მოსახლეობის, მათ შორის ახალგაზრდების დიდი ნაწილი. აღნიშნულ ვიდეო კონტენტში ასახული იყო ინფორმაცია რეგიონში არსებული გამოწვევების თაობაზე, რომელიც უკავშირდება ახალგაზრდებს და მათი გადაჭრის გზებს. გარდა ამისა, ჩატარდა საჯარო დებატების კონკურსი ახალგაზრდებს შორის, შედეგად, გაძლიერდა ახალგაზრდების ჯგუფი, რომლებსაც მომავალშიც ექნება შესაძლებლობა ადგილობრივ დონეზე ადვოკატირება გაუწიოს სხვადასხვა გამოწვევების დაძლევას.
პროექტის ერთ-ერთი ამოცანა იყო, ადგილობრივი ორგანიზაციის „სამოქალაქო ჩართულობისა და აქტივიზმის ცენტრი (CEAC)“ ინსტიტუციური გაძლიერება. პროექტის მიმდინარეობის პერიოდში CEAC-ის წევრებს არაერთი ტრენინგი ჩაუტარდათ, რომელიც ეხებოდა ადგილობრივი თვითმმართველობის როლსა და მოქალაქეთა ჩართულობის ფორმებს, სამოქალაქო აქტივიზმისა და ადვოკატირების წარმოების ფორმებს, ასევე, სოციალური მედიის მართვასა და მედია ორგანიზაციებთან ურთიერობას. ორგანიზაციის მდგრადობის შენარჩუნებისთვის მათ ასევე ჩაუტარდათ ტრენინგი ფონდების მოძიებისა და პროექტების წერის კუთხით. გარდა ამისა, CEAC-ისთვის შემუშავდა კომუნიკაციების სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა. ამის შედეგად, ადგილობრივ დონეზე გადაიდგა მნიშვნელოვანი ნაბიჯი ერთ-ერთი ადგილობრივი ორგანიზაციის გაძლიერების მიმართულებით, რომელიც მუშაობს ახალგაზრდების, ქალების და უმცირესობების უფლებებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესების საკითხებზე. მიღებული უნარები, მისცემს შესაძლებლობას CEAC-ის გუნდის წევრებს, გააგრძელონ პროფესიული ზრდა და ორგანიზაციის განვითარებაზე მუშაობა და განახორციელონ აქტივობები/პროექტები ადგილობრივ დონეზე არსებული გამოწვევებთან ბრძოლის კუთხით, რაც განსაკუთრებით უკავშირდება ახლაგაზრდების საჭიროებებს მუნიციპალიტეტში.
მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა მარნეულის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტში ცვლილებების ადვოკატირების კუთხითაც, რის შედეგადაც მარნეულის 2023 წლის ბიუჯეტის სპორტის სფეროს განვითარებისთვის გამოყოფილი დაფინანსება, რომელიც ძირითადად ახალგაზრდებზეა ორიენტირებული, გასული წლის ბიუჯეტთან შედარებით 82%-ით გაიზარდა.
აღნიშნული პროექტი განხორციელდა არასამთავრობო ორგანიზაციის “პრევენცია პროგრესისთვის (PFP)” მიერ “სამოქალაქო ჩართულობისა და აქტივიზმის ცენტრთან (CEAC)” თანამშრომლობით, “ომისა და მშვიდობის გაშუქების ინსტიტუტის (IWPR)” ფინანსური მხარდაჭერით.

The “Marneuli Youth for Changes” project
The “Marneuli Youth for Changes” project aimed to increase the participation of young people aged 15-29 in the decision-making process at the local self-government level in Marneuli. The project has implemented various activities to achieve this objective.
During the project implementation period, several significant goals were accomplished. Firstly, an analysis of the 2022 budget of Marneuli was conducted to assess the existing funding policies of youth programs in the context of the needs of young people. This research is available in Georgian on the PFP’s website and can be used as a resource to address existing challenges.
One of the primary goals of the project was to raise awareness among Marneuli’s youth about the decision-making process. To achieve this goal, several video content such as video blogs, journalism works, and videos were prepared and published on the organization’s social media page, which reached the target audience. Furthermore, a public debate contest was conducted among young people, resulting in the strengthening of the youth team to advocate for overcoming various challenges at the local level.
The local NGO “Civic Engagement and Activism Center (CEAC)” was strengthened institutionally within the project. CEAC representatives were provided with several training sessions, including local self-government roles and civic engagement forms, carrying out civic activism and advocacy, managing social media, fundraising, and proposal writing. In addition, CEAC’s communication strategy and action plan were developed. The skills acquired within the training sessions will enable CEAC’s team members to sustainably grow professionally and work on organization development, implement different activities and projects to combat existing challenges in the youth field.
Moreover, important steps were taken in Marneuli’s budget, resulting in an 82% increase in the 2023 budget for developing a sports field compared to the previous year.
The “Prevention for Progress (PFP)” implemented the above-mentioned project in close partnership with the “Civic Engagement and Activism Center (CEAC)” and with financial support from “The Institute of War and Peace Report (IWPR)”.